Taze Nanenin Faydaları

 

NANENİN FAYDALARI

Ülkemizde oldukça yaygın olarak yetiştirilen nane bitkisinin saymakla bitmez faydaları bulunuyor. Yemeklerde sıkça kullandığımız su nanesi ile tıbbi olarak kullanılan nanenin ve diğer nane türlerinin tad, koku ve etkileri birbirinden farklıdır.

Nane ülkemizde özellikle mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılıyor. Ayrıca kış aylarında soğuk algınlığı semptomlarının azaltılması için de kaynatılarak içiliyor. Hazımsızlık, şişkinlik ve gaz şikâyetlerini azaltmasının yanında sindirim sistemindeki spazmları çözücü etkisinden de faydalanılıyor. Nanenin uçucu bileşenlerinin kaynatılarak ya da çok sıcak suya konularak azaldığı ve bu sebeple etkisinden tam olarak yararlanmak için sıcak su ile demlenmesi gerekiyor.

Reflü şikâyeti olanların naneyi daha dikkatli kullanmalarında fayda var. Reflüsü olanlar nane çayı içmek yerine salata ve yemeklerin içinde nane yaprağını tüketmeyi tercih edebilirler.

Nanenin temel bileşeni olan mentol çayından çok yağında daha fazla bulunuyor. Nane yağının koklanması ile migren tip ağrıların ve tansiyona bağlı baş ağrılarının azaldığı, ameliyat sonrası bulantılarının hafiflediği bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca nane yağının haricen kullanımı artrit ve kas ağrıları ile migren tipi baş ağrılarının azaltılmasında oldukça etkilidir.

Bu içerik 503 defa görüntülenmiştir.